Česká kynologie a národní plemena

Český fousek

Český fousek

Český fousek, patří mezi velmi stará plemena. První zmínky o něm pocházejí z doby Karla IV, který, jak je ve starodávných listinách nazvaných „Věci jägermisterské„ psáno, „Léta Páně 1348 daroval markraběti braniborskému Ludvíkovi k bavení se honbou výkonné psy honné canis bohemicus zvané.“ Český fousek je každým coulem všestranný lovecký pes se všemi typickými vlastnostmi ohařů. Patří spíše mezi větší plemena, jeho kohoutková výška se pohybuje okolo 58-66 cm. Jeho hrubá přiléhající srst jej chrání před nepřízní počasí. Je vytrvalý, neúnavný a má naprosto vynikající povahu. Je výborně cvičitelný, ovladatelný a nesmírně přátelský vůči lidem všech věkových kategorií. V roce 1964 FCI českého fouska oficiálně uznala a přidělila mu č. standardu 245.


Český teriér

Český teriér

Základy chovu českého teriéra položil pan František Horák, který chtěl vyšlechtit výborně ovladatelného nízkonohého loveckého psa s nenáročnou srstí. Současný český teriér je elegantní a ušlechtilé plemeno s obdélníkovým rámcem těla. Kohoutková výška by neměla přesáhnout 29 cm. Jemná, ale pevná srst se upravuje stříháním a vyskytuje v barvě modrošedé a kávově hnědé. Ve srovnání s ostatními teriéry je poměrně klidný a zcela postrádá sklony ke rvavosti. Dnes se v myslivosti využívá ojediněle. Spíše se řadí mezi společenská plemena a patří ke psům, kteří najdou uplatnění v rodinách s dětmi, u mladých lidí i u sportovně založených seniorů. Možná mu chybí temperament ostatních teriérů, nepostrádá ale schopnost dělat svým majitelům radost. V roce 1963 FCI českého teriéra oficiálně uznala a přidělila mu č. standardu 246.


Chodský pes

Chodský pes

Středně velký pes, byl regenerován z původně strážního plemene, používaného od 13. století v pohraniční oblasti Českého království známé pod názvem Chodsko. Plemeno má velmi harmonickou stavbu těla, která z něj spolu s obdélníkovým formátem dělá typického, velmi vytrvalého klusáka. Kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 49 - 55 cm a dlouhá srst s podsadou je černá se znaky. Chodského psa charakterizuje neopakovatelná povaha. Je přátelský, učenlivý, ovladatelný, radostně temperamentní a vynikající hlídač.Je vhodný pro všechny věkové kategorie lidí od dětí až po seniory, pro všechny druhy kynologických sportů a i ve všestranném výcviku. Chodský pes je vynikající záchranář. Chodský pes je prozatimně uznané plemeno FCI.


Pražský krysařík

Pražský krysařík

Historie pražského krysaříka sahá až do středověku. Býval společníkem dam i pánů a mezi šlechtici velmi ceněným darem. Chovali jej ale i prostí lidé, kteří v něm získali nejen milého společníka, ale také lovce nepříjemných hlodavců, po kterých plemeno získalo jméno. Dnešní pražský krysařík je malý společenský pes s kohoutkovou výškou do 23 cm a hmotností cca 2,5 kg. Má krátkou, lesklou a snadno udržovatelnou srst, která se vyskytuje v barvě černé s pálením, přípustné jsou ale i jiné základní barvy. Vůči své rodině je přátelský, ale k cizím lidem je spíše rezervovaný. Pražský krysařík je velmi temperamentní a nečekaně sportovně založený pes, schopný doprovázet člověka všude tam, kde na to jeho fyzický fond stačí. Pražský krysařík je prozatimně uznané plemeno FCI.
Český horský pes

Český horský pes

Český horský pes je zatím nejmladším v České republice vznikajícím plemenem. Kohoutková výška pohybující se okolo 56 – 70 cm jej řadí mezi velká plemena. Jeho dlouhá a hustá srst je vždy strakatá a je zcela nenáročná z pohledu údržby. Díky svým fyzickým vlastnostem a hlavně pak rychlosti a vytrvalosti nachází uplatnění při saňovém sportu, ale také jako pes pastevecký a záchranářský. Je sebevědomý, ale přátelský a dobře ovladatelný a je to pes, který se mimořádně hodí do horských a podhorských oblastí. Český horský pes je neuznané plemeno FCI.


Český strakatý pes

Český strakatý pes

Český strakatý pes byl původně plemenem vyšlechtěným pro laboratorní účely. Patří mezi středně velká plemena s kohoutkovou výškou okolo 40-55 cm. Jeho tříbarevná srst může být dlouhá i krátká. Původní využití plemene mělo vliv na jeho exteriér, formovalo ale i jeho z dnešního pohledu mimořádnou povahu. Český strakatý pes je zcela nekonfliktní ve vztahu k lidem. Nevyhledává spory s ostatními psy a je tolerantní i vůči ostatním zvířatům. Je velice tvárný a jeho výchova je zcela nenáročná. Dobře se uplatní při různých sportech, např. agility a se stejnou radostí se začlení do početné rodiny jako bude dělat společnost osamělému člověku. Český strakatý pes je neuznané plemeno FCI.