Jan Bušta

Breeding dogs has a long history in our family. Already my great-grandfather established his „Hamry“ kennel in 1921 breeding german kurzhaar and wirehaired foxteriers. I grew up together with cockerspaniels of my grandparents and got my first own dog – miniature wirehaired dachshund female in 1988 as a birthday present.

Since that time im actively involved in showing, breeding, training my dogs for hunting exams and grooming them.

My „Vitoraz“ kennel was established in 1990 when I had my first litter of miniature wirehaired dachshunds that I breed till now exclusively. During last 30 years I owned and bred a lot of international and national beauty and also working champions, several FCI and WUT World Winners. European Winners, Bundessiegers etc. Year 2016 was extremely successfull for our dogs winning both BIG 1 and BIG 1 Junior at World Dog Show in Moscow, BIG 1 at European Dog Show in Brusel and res. BIS at the WUT World Winner speciality in Milano with 3 different Vitoraz mini wires. We also won BOB or BOS at FCI World Winner shows in Milano (2015), Moscow (2016), Leipzig (2017), Amsterdam (2018) and Shanghai (2019) as well as BIS 3 breeders group at WDS Amsterdam in 2018.

Vitoraz dogs live in more than 30 countries on several continents and some of them strongly improved quality of the breed in country they live.

To get more information and ideas about my breed worldwide, I also showed several times at specialities in USA and several Vitoraz dogs were imported to USA. So far almost 20 of them got AKC Champion title.

I also introduced more than 250 of my dogs on several working trials.

Excellent exterior, perfect movement, balanced and friendly character are the main goals in my kennel, with respecting all health aspects of this lovely breed.

I am a judge since 2008 for dachshunds and also for all toy breeds. Till now I judged many international dog shows as well as specialities in Austria, Belgium, Czech Republic, Danmark, Finland, France, Germany, Hungary, Ireland, Italy, Japan, Latvia, Lithuania, Poland, Russia, Slovenia, Slovakia, Spain, Switzerland.

To judge at such a big dog event like WDS 2021 in Brno is a big honour for me. Looking forward to see you!


Chov psů má v naší rodině mnohaletou tradici. Již můj pradědeček byl majitelem chovatelské stanice „Hamry“ založené v roce 1921, ve které choval německé krátkosrsté ohaře a hrubosrsté foxteriéry. Já jsem vyrůstal zejména s kokršpaněly svých prarodičů, svého prvního psa – drsnosrstého trpasličího jezevčíka jsem dostal jako dárek k mým 11. narozeninám. Od té doby se aktivně věnuji výstavám i chovu. Své psy si sám připravuji k loveckým zkouškám, sám předvádím na výstavách a sám si je upravuji.

Má chovatelská stanice „Vitoraz“ byla založena roku 1990 a od té doby v ní odchovávám drsnosrsté jezevčíky malých rázů. Za posledních 30 let z mého chovu vzešlo mnoho mezinárodních i národních šampionů krásy i práce, mnoho Světových vítězů FCI i WUT mladých i dospělých, Evropských vítězů, Bundessiegerů atp. Obzvláště úspěšný pro nás byl rok 2016, kdy se našim psům podařilo vyhrát prestižní tituly Best in group 1 a Best in group 1 junior na Světové výstavě v Moskvě, Best in group 1 na Evropské výstavě v Bruselu a res. Best in show na Světové speciální výstavě jezevčíků v Miláně. To vše s našimi 3 různými odchovanci. Tituly Světový vítěz a BOB příp. BOS se nám rovněž podařilo získat na několika posledních Světových výstavách – v Miláně v roce 2015, v Moskvě 2016, v Lipsku v roce 2017, v Amsterdamu roku 2018 a v Šanghaji v roce 2019. Těší nás i titul BIS3 nejlepší chovatelské stanice ze Světové výstavy Amsterdam 2018.

Psi z našeho chovu působí téměř ve 30 zemích mnoha kontinentů a mnozí z nich výrazně ovlivnili kvalitu chovu v zemích, kde žijí.

Kromě výstav a kynologických akcí v Evropě a Asii jsem se aktivně účastnil i několik výstav v USA, což pro mě bylo významným přínosem pro vytvoření celosvětové představy o úrovni chovu našeho plemene. Několik psů z mého chovu bylo do USA rovněž importováno a téměř 20 z nich získalo titul šampiona USA.

Výborný exteriér, vynikající pohyb, vyrovnaná a přátelská povaha jsou hlavními cíli mého chovu, to vše při respektování základních zdravotních atributů tohoto krásného plemene.

Od roku 2008 jsem rozhodčím pro skupinu IV. FCI a v současné době také pro skupinu IX. – veškerá společenská plemena. Do současné chvíle jsem posuzoval mnoho mezinárodních i klubových výstav v Belgii, ČR, Dánsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Japonsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Německu, Polsku, Rakousku, Rusku, Slovensku, Slovinsku a Švýcarsku.

Mám velkou radost, že se mohu jako rozhodčí účastnit tak významné kynologické události, jako je Světová výstava Brno 2021!