Monika Soukupová

Monika Soukupová

Narozena 1.2.1967 v Prachaticích a svého prvního psa, křížence NO Dinu, jsem si pořídila v roce 1979. S Dinou jsem se věnovala výhradně výcviku a složila s ní, kromě jiných, i zkoušku ZVV2 (bylo mi 13 let).

Od roku 1986 jsem se stala majitelkou svého prvního československého vlčáka s rodokmenem a v roce 1989 založila chovatelskou stanici jménem „z Molu CS“ později „z Molu Es.“ Chovu československých vlčáků se věnuji nepřetržitě do dnešní doby a dlouhá léta jsem úzce spolupracovala s Ing. Karlem Hartlem, jedním z tvůrců plemene ČSV, který mé názory na chov psů výrazně ovlivnil. Vystudovala jsem Vysokou školu zemědělskou v Praze (dnes ČZU) – obor zootechnický a diplomová práce byla napsána na téma: Reprodukce psů.

V roce 1996 jsem se stala rozhodčím FCI pro posuzování exteriéru psů na plemeno československý vlčák. Během let jsem složila aprobaci na plemeno saarloosův vlčák, jehož chovu jsem se několik let aktivně věnovala. Dále pak složena aprobace na collie smooth a rough a v roce 2020 jsem se stala skupinovou rozhodčí pro FCI I. skupinu.

A přestože mám velký obdiv k mnoha úžasným psím plemenům a kynologie se stala mojí celoživotní náplní, mou největší láskou stále zůstává československý vlčák a jen na toto plemeno se cítím být specialistou.

Za uplynulých 24 let jsem posuzovala řadu mezinárodních, klubových a speciálních výstav, bonitací u nás i v zahraničí. Dlouhá léta jsem jezdila pravidelně do italského Serramazzoni, kde se pořádaly jedny z největších a nejkrásnějších výstav pro ČSV, než byla tato tradice přerušena. V roce 2016 jsem posuzovala také Evropskou výstavu ČSV ve slovenských Hrabušicích a v roce 2019 speciální výstavu v italském Grossetu nedaleko Říma.