Naďa Klírová

Naďa Klírová

I have received my first poodle in the year 1967. It was white medium bitch Iliria z Portorose. My life has been put together with poodles since that time.

In 1988 was born the first litter in of poodles in my kennel ARCANUS ILIRIA. Our dogs and offsprings were awarded the highest titles also at the prestigious shows.

I have been president of the Czech club of poodlebreeders since the year 1994.

I started my judging as the judge-specialist for Poodles in the the year 1986. Now I am internationale judge for group IX and for breed American Cocker Spaniel. I have judged allmost at all European countries. It was big honour for me to judge poodles at World Dog Show in Budapest 2013, European Dog Show in Brno 2014 and the World Dog Show in Leipzig 2017. Of course I am looking forward to judging at the European Dog Show in Budapest and World Dog Show in Brno 2021.

I like the dogs with innate charm.


V roce 1967 jsem dostala jako dárek od svých rodičů fenu středního bílého pudla. Od té doby je celý můj život spojen s pudly.

V roce 1988 se narodil první vrh v mé chovatelské stanici ARCANUS ILIRIA. Naši psi a naše odchovy byly oceněny nejvyššími tituly i na prestižních výstavách.

Od roku 1994 jsem předsedou Klubu chovatelů pudlů.

Svoji kariéru rozhodčího jsem zahájila v roce 1986 jako rozhodčí-specialista pro plemeno pudl. V současné době jsem mezinárodní skupinový rozhodčí pro IX.skupinu a plemeno americký kokršpaněl. Posuzovala jsem téměř ve všech zemích Evropy. Bylo pro mne velikou ctí posuzovat plemeno pudl na Světové výstavě psů v Budapešti 2013, Evropské výstavě psů v Brně 2014 a Světové výstavě psů v Lipsku 2017 a těším se na posuzování na Evropské výstavě psů v Budapešti i na Světové výstavě psů v Brně 2021.

Mám ráda psy s přirozeným šarmem.