Otakar Vondrouš

Otakar Vondrouš

I have been interested in Cynology since 1969, at the same time I have started breeding St.Bernard dogs that I have been breeding till now.

I have been a judge since 1986 and I am a judge for all breeds for 15 years. I have been judging in almost all European countries. I am a president of Cynological Club INTERDOG BOHEMIA and I have been organizing the big International dog Shows INTERDOG BOHEMIA-CACIB and Czech National Dog Show in city Mlada Boleslav for 30 years and the other cynological activities that club organize.

I am a president of Cynological Association Czech Republic and member of directory board of Czech Cynological Union-CMKU.


Kynologii se věnuji od roku 1969, kdy jsem začal chovat Svatobernardské psy, které chovám doposud a dlouhodobě jsem byl prezidentem tohoto klubu. Rozhodčím jsem od roku 1986 a již 15 let jsem rozhodčí pro všechna plemena FCI. Posuzoval jsem téměř ve všech státech Evropy. Jsem prezidentem kynologického klubu Interdog Bohemia a již 30 let organizuji velké mezinárodní výstavy psů "INTERDOG BOHEMIA – CACIB" a České národní výstavu psů v Mladé Boleslavi a další kynologické akce které klub pořádá.

Jsem president Kynologické jednoty České republiky a členem předsednictva Českomoravské kynologické unie (ČMKU).